میتوانی بیشتر انتظار داشته باشی اما کمتر پرداخت کنی
کاتد مس

کاتد مس

NEGIN24 شهریور 1399عمومی

کاتد مس چیست؟

کاتد مس محصولی از تولید مس است. یک کاتد، یک مس مربعی 50 تا 80 کیلوگرمی وقتی تولید و ساخت شده است که مس خالص از مس شکل نیافته در یک فرایند پالایش الکتریکی جدا شود. مس خالص بسیار نرم و قابل فرم دهی است.

رنگ کاتد مس:

رنگ کاتد مس معمولا مایل به قرمز است که برخوردار است از هدایت الکتریکی و حرارتی بسیار بالا و همچنین در بین تمام فلزات خالص فقط خاصیت هدایت الکتریکی نقره در حرارت اتاق از مس بیشتر می باشد. قدمت مصنوعات و فلزات مسی به 8700 سال پیش از میلاد بر می گردد و قدیمی ترین فلز، مس است که مورد بشر قرار گرفته است. مس علاوه بر اینکه در سنگ های معدنی گوناگونوجود دارد، به حالت فلز نیز می توان پیدا کرد.

از کاتد مس به عنوان مواد خام اولیه برای تولید محصولات مسی استفاده می شود.بعضی از این محصولات از مس خالص و در بعضی دیگر از آلیاژ مس استفاده می کنند.

فلز مس از لحاظ کاربردی در جایگاه سومین فلز پرکاربرد صنعت بعد از فلزاتی همچون آهن و الومینیوم قرار گرفته است همچنان که گفتم فلز مس کاملا نرم و قابل انعطاف پذیری است و می توان در برابر خوردگی مقاومت کند دیر زنگ می زند و همچنین رسانایی الکتریکی و گرمای آن بیشتر از فلزات دیگر است اما در میانفلزات خالص نقره خاصیت رسانایی الکتریسیته بیشتری نیبت به مس دارد. به خاطر رسانایی مس در تولید آی ها بیشتر مصرف می شود.و به طور کلی میزان مصرف آن نسبت به آلومینیوم رو به افزایش است. ویژگی قابل توجه و چشم گیر فلز در رنگ آن است که بعد از طلا می توان گفت تنها فلزی است که رنگ آن نارنجی مایل به قرمز است و خاکستری یا نقره ای نیست.بدین ترتیب فلز مس به خاطر مقاوم بودن و انعطاف پذیری آن توجه تمام بشریت را جلب کرده است. این فلز حدودا پیش از 10 هزار سال است که توسط انسان استفاده می شود. همچنیین اولین فلزی می باشد که توسط انسان کشف شده است.

 

انواع مس:

مس خالص که حاوی 99.3 و یا بیشتر مس می باشد.

آلیاژهای با درصد مس بالا :دارای درصدهایی بین 96% تا 93% مس خالص می باشند گاهی برای دستیابی به خاصیت رسانایی بیشتر به آن نقره نیز استفاده می کنند.

برنج ها: این دسته از فلزها دارای روی و مس به عنوان عنصر آلیاژِی اصلی می باشند، همجنین عناصر دیگری همچون آهن،نیکل، سیلیسیوم و آلومینیوم افزوده می شود بنابراین برنج دارای مقاومت ، استقامت و استحکام کششی بالایی برخوردارند.