پس اندازهای کوچک خود را با طلا و داراییهای سرمایەای دیگر ذخیره کنید چون ارزش پول همیشە نزولی است.
میلگرد چیست؟

میلگرد چیست؟

NEGIN07 مهر 1399عمومی

بررسی میلگرد

میلگرد نوعی میله فولادی است که در سایزهای متفاوتی ساخته می شود برای بتن ریزی مورد استفاده قرار می گیرد. در اکثر سازه های دست بشر از بتن به منظور استحکام استفاده بنا می شود. اگر چه بتن مقاومت بالایی در برابر نیروهای فشاری دارد و برای خرد کردن این ماده به نیروی فشاری فوق العاده ای احتیاج است اما یک نقطه ضعف دارد. بتن مقاومت چندانی در برابر نیروهای کششی و چرخشی ندارد، همین جا است که میلگرد پا به میدان میگذارد و از سازه ها در مقابل نیروهای کششی بتن به لطف میلگرد ها، محافظت می کند.در واقع از این محصول فولادی برای تقویت بتن استفاده می شود. یکی از زمان هایی که افزایش مقاومت کششی بتن همراه میلگرد ها است هنگام وقوع زلزله می باشد.در این مواقع آنچه مانع از ترک خوردن و شکستن بتن می شود ، میلگردهای به کار رفته در آن است.آنها همچون محافظان سازه ها عمل می کنند تا ساکنان در امنیت باشند.

کاربرد میلگرد

میلگرد به هدف تقویت بتن درون آن قرار می گیرد. میلگرد با عیار و درجات مختلفی از فولاد به صورت آجدار تهیه و تولید می شود. اج های میلگرد باعث می شوند محکم تر درون بتن قرار گرفته و احتمال شکستن بتن را به شدت پایین می آورد. همان طور که تا الان متوجه شدیم نقش میلگرد در بتن بسیار حیاتی است. بتن بسیار  محکم بوده و زیر فشارهای گوناگون ساختمان به خوبی عمل می کند ولی اگر بر مرکز بتن وارد آید این ماده مستحکم و به راحتی تحت فشار وارد شکسته می شود.

انواع میلگرد در شکل

نقش میلگرد در بتن بستگی به نوع میلگرد دارد. میلگردها از لحاظ ظاهری به سه دسته ساده، آجدار، آجدار پیجیده تقسیم بندی می شوند. هر کدام از انواع مختلف نقاط قوت و نقاط ضعف خود را دارند. انواع آجدار میلگرد بیشتر برای بتن ریزی مورد استفاده قرار میگیرند زیرا خاصیت خمش و شکسته شدن آن نسبت به نوع بدون آج کمتر است و از طرفی بتن روی میلگرد آجدار استحکام بیشتر پیدا می کند.

میلگرد ساده:

روی سطح میلگرد نوع ساده کاملا صاف و یکنواخت است. سایز میلگرد ساده 6 تا 50 میلی متر می باشد و در دسترس هستند. کاربرد های متفاوتی در صنعت ساخت و ساز دارند یکی از کاربردهای آن در ساخت انقباض برای خیابان و فرودگاه ها می باشد که از بروز ترک خوردگی جلوگیری می کند.

میلگرد صاف به راحتی و بدون صدمه زدن به کل ساختار میلگرد برش داده می شود و خم می شوند و به همین دلیل برای ساختمان های سنگین و پل ها به هیچ عنوان توصیه نمی شود زیرا اتصال محکمی بین میلگرد و بتن ایجاد نمی شود و احتمالا میلگرد بخ خاطر فشار زیاد از بتن جدا می شود.

میلگرد آجدار

این نوع مقاطع سطحی زبر آجدار دارند بنابراین مشکلات مقاطع صاف برای قرار گیری در بتن را ندارند کاربرد خوبی که دارد این است که هنگام بتن ریزی اتصال خوبی بین میلگرد و بتن صورت می گیرد و احتمال جدا شدن خیلی کم است. سلیز ان 6 تا 50 میلی متر است. میلگرد آجدار شامل دو نوع می باشد آجدار ترمومکانیکی TMT و میلگردهای آجدار با مقاومت HSP 

میلگرد آجدار ترمومکانیکیTMT

این میلگرد را در دمای بسیار بالا تولید کرده اند و داری مقاومت و استحکام زیادی می باشد. بتن های تهدیه شده با این میلگردها نیز بسیار مقاوم اند. ویژگی های شاخص این مقاطع از جمله استحکام،انعطاف پذیری، جوش پذیری، خش پذیری و همچنین دارای استانداردهای بالایی بین المللی است از دیگر ویژگی های آن مقاومت به زنگ زدگی و ضد زلزله است.

میلگرد آجدار مقاومت بالا HSD

این میلگرد به شیوه مارپییچی و خیلی پیچیده تولید شده است و آن را برای انواع بتن تهیه می شوند . و این میلگردها با مقاومت بالا در مقاطع 4 تا 50 میلی متر ساخته شده اند می توان از ویژگی های این محصول به انعطاف پذیری و جوش پذیری آن را نام برد. در هنگام استفاده از این میلگرد در ساخت و ساز خاصیت خمش بالایی دارند کع کار با آنها را در عین استحکام آسان می ند. 

انواع میلگرد از نظر جنس

میلگرد ولاد کربن

میلگرد فولاد اروپایی

میلگرد گالوانیزه

میلگرد روکش اپوکسی

میلگرد فایبرگلاس

میلگرد فولاد استنلس

انواع میلگرد از نظر استاندارد تولید 

میلگرد (A1  (S240

میلگرد (S2 (S340

میلگرد (S3 (S400

میلگرد (S4 (S500