پس اندازهای کوچک خود را با طلا و داراییهای سرمایەای دیگر ذخیره کنید چون ارزش پول همیشە نزولی است.
تیرآهن هاش

تیرآهن هاش

NEGIN06 مهر 1399عمومی

تیرآهن هاش چیست؟

تیرآهن بال پهن IPN که به شکل H است برای اولیین بار در شرکت بثهلم تولید گردید. که یکی از مهم ترین دستاوردهای این شرکت به ششمار می آید. با تولید این آهن تحولات عظیمی در صنعت فولاد ایجاد گردید و توانست از بخش های دیگر این صنعت جدا شود.تیر I  قبل از تیرآهن بال پهن ابداع شو و آن را عرضه بازار کردند اما تیرآهن هاش ( بال پهن) به عنوان یک اختراع بسیار مهم محسوب می گردید که حتی در لوگوی این کمپانی نیز مورد استفاده قرار گرفت.

در ابتدای تولید تیرهای معمولی به صورت عمده در قالب شاخه های بلند تولید می شوند اما به دلیل طول زیادی که داشتند بارها شکسته می شدند و عاقبت در سال 1856 در زمانی که اولین تیر مرغوب در ترنتن برای اختمان فدرال تولید گردید دیگر از شکست های قبلی خبری نبود و این نقطه عطفی در تولید و نور تیرآهن به شمار می آمد.

مشخصات و کاربردهای تیرآهن هاش :

برای دریافت مشخصات بهتر از تیرآهن باید اول بدانید که تیرآهن Hچیست. امروزه به نسبت سال های قبل استفاده از سازه های فولادی در ساخت و ساز صنایع مختلف زیاد شده است این سازه های فولادی در اشکال متنوعی تولید می شوند تا در ساخت و سازها به بهترین نحو مورد استفاده قرار گیرند. پروفیل های ساختمانی در تولیید با استاندارهای مختلفی ساخته و تولید می شوند که مهم ترین آن ها استاندارد اروپا می باشد و در ایران نیز برای ساخت و تهیه ی پروفیل های ساختمانی از استانداردهای اروپا استفاده می شود.از مهمترین پروفیل های ساختمانی می توان به به تیرآهن H اشاره کرد که در تیپ های IPB,IPE,IPN تولید می شود.

در ادامه این بحث با مشخصات و انواع تیرآهن H آشنا می شوید.

تیرآهن INP:

این تیرآهن در ساخت ستون ها و خرپا قابل استفاده است. تیرآهن INP به تیرآهن معمولی پروفیل نرمال و تیر نوع اروپایی شهرت دارد. تیرآهن INP ظاهرش شبیه به تیرآهن های متصل شده است پهن بوده و به تدریج تا قسمت انتهایی نازک می شود.

برای نمایش این مدل از تیر آهن های در نقشه های مهندسی ساختمان از علامت اختصاری آنها به همراه ارتفاع استفاده می شود.

تیرآهن IPE:

تیرآهن تقریبا شبیه به تیرآهن های نرمال است و ضخامت جان آن کمتر و عرض بال آن بیشتر از پروفیل نرمال است. تیرآهن IPE در کشور ما کابرد بالایی دارد و طول آن 16 تا 18 متر و با ارتفاع 80 تا 600 میلی متر و عرض 46 الی 220 میلی متر می باشد و ضخامت بال هایی آن تغییر پذیر نیست.

تیرآهن H(بال پهن):

تیرآهن بال پهن در دو نوع بال پهن سنگین و بال پهن سبک تولید می شود. طول بال های این تیر آهن نسبت به تیرآهن های IPE بیشتر است.

تیرآهن بال پهن یا قوطی مربع شکل است.زیرا از نظر مقاومت بهتر از مقاطع دیگر عمل می کند.طول بال های تیرآهن هاش نسبت به تیرآهن IPE بزرگتر می باشد.اندازه بال هایش با ارتفاع آن برابر بوده و مقطع ساده ی آن برای تهیه ستون استفاده می گردد. طول این نوع پرویل بین 8 تا 16 متر و دارای ارتفاع 100 تا 1000 میلی متر است.هاش HEB سنگین است و این بدان معنی است که این نوع تیرآهن بال پهن دارای بال ضخیمتری نسبت به تیرآهن HEA است.

تیرآهن های هاش دارای گرید های III.ST52 , II.ST44 , I.ST37 

منظور از جان تیرآهن چیست؟

به ورق ضخیمی که بین بال های تیرآهن قرار گرفته است جان تیرآهن می گویند. تفاوت بین تیرآهن هاش و I که وجود دارد در نوع کاربرد آنها در صنعت می باشد. عناوین این تیرآهن از هند گرفته اند و بر مبنای سطح مقطع شان نام گذاری شده اند . هر دو نوع تیرآهن شکل I بال های بالا و پایین هستند اما تنها تفاوت ساختاری آنها در بال هایشان است که تیرآهن شکل I بال های آن دارای عرض کمتری می باشد و فاصله لبه های بال تا انتها در محل تلاقی با جان نسبتا کوتاه اما در تیرآهن بال پهن هاش این فاصله بیشتر می باشد.