میتوانی بیشتر انتظار داشته باشی اما کمتر پرداخت کنی
اصول پس انداز

اصول پس انداز

NEGIN27 شهریور 1399عمومی

مفهوم اصلی پس انداز چیست؟

پس انداز کردن به معنی ذخیره کردن بخشی از درامد و امکانتات و زمان حال است به منظور استفاده کردن بهتر و کار اثر در آینده.همیشه برای ما پیش می آید که ایده ای جالب به ذهن ما می رسداما زمانی که می خواهیم آن را اجرا کنیم امکانات و پول لازم را برای اجرای آن در اختیار نداریم و همیشه تاسف می خوریم که اگه من هم این شرایط را داشتم میتوانستم این کار را انجام دهم اما افسوس...

یا زمانی که در زندگی با مشکلی برخورد میکنیم اگه پول لازم در اختیار داشته باشیم خیلی راحت تر میتوانیم آن مشکل و گرافتاری را حل کنیم.

خوب فکر کنید اگر مردم این منابع و پول و امکانات را در اختیار دارند که برای ایده هایشان خرج می کنند و یا گرفتاری های خود را با آن رفع می کنن از کجا آورده اند؟

راز این ثروت های خوبی که در دست مردم است تا 90% پس انداز است.مردم پول خود را از پس انداز هایشان کسب کرده اند.پس انداز مانند اهرم به شما کمک می کند با توانایی کم کار بسیار بزرگتر انجام دهید. با پول های بسیار کم و با حقوق ناچیز خود ثروتهای بزرگی برای خود درست کنیم.همانند یک کشاورز با مقدار بسیار کمی از بزر در پایان سال انبوهی از همان بذر را بدست می آورد.

حتما می گویید توانایی کم این کار کشاورزی است و فرق دارد و نمی توان پول را کاشت و آن را پرورش داد و رشد کند و مثل گیاه و درخت از شاخه هایش پول دربیاید.

اتفاقا این همان نکته ای است که شما نمی دانید چون صد البته می توان پول را کاشت و از ثمره اش بهره مند شد. من این راز ثروت آفرین را به شما میگویم.

یک مثال میزنمتا شما به خوبی درک کنید که کاشت پول چطور ممکن است.

شما با سرچ کردن در انترنت می توانید قیمت یک کالای محبوب مثل طلا را از سالهای قبل مشاهده کنید و بسنجید مثلا در 14 شهریور سال 1378 هر گرم طلای 18 عیار 5720 تومان بوده و اگر روندرشد سالهای آینده آن را بررسی کنید میتوانید به خوبی مشاهده کنید که اگر هر ماه تنها یک گرم طلا را پسس انداز می گردید الان کلا هر گرم طلا در شهریور 1399 به 1.600.000 تومان رسیده و بیش از 250 برابر گران شده و الان صاحب چند صد میلیون تومان بودید در حالی که پس انداز کردن پنج هزار تومان کار بسیار آسانی بوده است.

شاید بگویید آن زمان دیگه گذشت و دیگه نمی توان با طلای 1.600.000 تومانی طلا را پس انداز کرد.باید بدانید که پس انداز کردن اصول و روش خودش رو دارد و شما متاسفانه این روشها رو نمی دانید.

اما نگران نباشید در اینجا اصول و روشهای پس انداز کردن رو به شما خواهم گفت به شرطی که به خودتان قول بدید که از همین امروز آن را به برنامه زندگی خودتون تبدیل کنید.

اول از همه باید بدانید پس انداز فقط برای پول نیست و در واقع پس انداز کردن پول بزگترین خطایماست.

باید بدانی هرگلایی در جامعه با سنجیده می شود و قیمت کالا ها همیشه افزایش میابد اما ارزش پول در آینده به نسبت کالاها هیچ گاه افزایش نمی یابد.

هر کالایی که در ذهن دارید را در نظر بگیرید و قیمت پنج سال اون رو بررسی کنید ببینید چند درصد گرانتر شده.

شاید بعضی کالاها به علت عرضه زیاده برای مدتی ارزانتر شده اما در طولانی  مدت همیشه کالاها از پول ارزششان بیشتر می شود. 

مخصوصا بعضی کالاها که معرف عمومی دارند و در واقع کالاهای سرمایه ای هستند و در گذر زمان تغییرات مد و طرح و نوع آن ارزش آن را کم نمیکند برای سرمایه گذاری و مخصوصا برای پس انداز بهتر هستند. بنابراین بهترین کار تبدیل به سرمایه های ماندگاری چون طلا و اهن و انواع دیگری از کالاهایی است که مواد اولیه صنایع دیگری هستند و همیشه در جامعه مورد نیاز می باشند.

چرا باید پس انداز کنیم؟

هر کدام از ما امید و آرزوها و اهداف و ایده هایی برای آینده داریم که نیاز به مقدار زیادی سرمایه و امکانات و زماندارند که برای تامین آن ها در حال حاظر مقدور نیست بنابراین دو را در پیش داریم باید از آرزوها و نیازهایمان دست بکشیم و در حسرت نداشتن آن ها زندگی کنیم یا باید برای بدست آوردن و رسیدن به آنها سرمایه و زمان و امکانات مورد نیاز انها را تامین کنیم.

برخلاف تصور ما تامین سرمایه و امکانات و زمان مورد نیاز برای تحقق آرزوهایمان هرچقدر بزرگ باشند غیر ممکن نیست و باید راه تامین آنها را بیابیم.